Local sports calendar for April 13-20, 2013

Saturday, April 13

BOYS TENNIS

PAC-10 Singles at Perkiomen Valley (semifinals, finals, consolations), 9:30 a.m.

TRACK & FIELD

Viking Invitational at Perkiomen Valley, 9:30 a.m.

BASEBALL

Phoenixville at Devon Prep, 2 p.m. (varsity)

GIRLS LACROSSE

Unionville at Phoenixville, 3 p.m. (varsity)

BOYS LACROSSE

Sun Valley/Northley at Phoenixville, 3 p.m. (varsity)

SOFTBALL

Norristown at Perkiomen Valley, 10 a.m.

Sunday, April 14

BASEBALL,

SOFTBALL

Phoenixville Youth Babe Ruth League (PYBRL) opening day ceremonies at Vic Marosek Park, 1 p.m.

Monday, April 15

BOYS TENNIS

Pope John Paul II at Phoenixville, 3:30 p.m.

Spring-Ford at Boyertown, 3:30 p.m.

Perkiomen Valley at Upper Perkiomen, 3:30 p.m.

BASEBALL

Phoenixville at Boyertown, 4 p.m.

Owen J. Roberts at Spring-Ford, 7 p.m.

Perkiomen Valley at Pottsgrove, 4 p.m.

SOFTBALL

Upper Perkiomen at Phoenixville, 4 p.m.

Methacton at Spring-Ford, 7 p.m.

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 4 p.m.

GIRLS LACROSSE

Phoenixville at Perkiomen Valley, 7 p.m.

BOYS LACROSSE

Phoenixville at Owen J. Roberts, 7 p.m.

Pope John Paul II at Spring-Ford, 3:30 p.m.

Tuesday, April 16

BOYS TENNIS

Perkiomen Valley at Boyertown, 3:30 p.m.

SOFTBALL

Souderton at Perkiomen Valley, 4 p.m.

Wednesday, April 17

TRACK & FIELD

Phoenixville at Upper Perkiomen, 3:15 p.m.

Spring-Ford, Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 3:15 p.m.

BOYS TENNIS

Phoenixville at Owen J. Roberts, 3:30 p.m.

Methacton at Spring-Ford, 3:30 p.m.

BOYS LACROSSE

Phoenixville at Perkiomen Valley (Evergreen Elementary), 3:45 p.m.

Boyertown at Spring-Ford, 3:30 p.m.

SOFTBALL

Phoenixville at Boyertown, 4 p.m.

Spring-Ford at Owen J. Roberts, 7 p.m.

Pottsgrove at Perkiomen Valley, 4 p.m.

BASEBALL

Phoenixville at Spring-Ford, 7 p.m.

Upper Perkiomen at Perkiomen Valley, 7 p.m.

GIRLS LACROSSE

Pottstown at Spring-Ford, 5 p.m. (varsity)

Perkiomen Valley at Pope John Paul II, 3:45 p.m.

Thursday, April 18

TRACK & FIELD

Phantom Twilight Meet at Washington Field, 5 p.m.

Friday, April 19

BOYS TENNIS

District 1 Singles at Healthplex, 9 a.m.

GIRLS LACROSSE

Spring-Ford at Phoenixville, 3:45 p.m.

Pottsgrove at Perkiomen Valley, 7:30 p.m.

BOYS LACROSSE

Boyertown at Phoenixville, 3:45 p.m.

Owen J. Roberts at Spring-Ford, 7 p.m.

Pottsgrove at Perkiomen Valley, 3:45 p.m.

BASEBALL

Perkiomen Valley at Phoenixville (Ursinus College), 4 p.m.

Pottsgrove at Spring-Ford, 7 p.m.

SOFTBALL

Spring-Ford at Phoenixville, 4 p.m.

Perkiomen Valley at Upper Perkiomen, 4 p.m.

Saturday, April 20

BOYS TENNIS

District 1 Singles at Healthplex, 9 a.m.

TRACK & FIELD

Great Valley Relays, 9 a.m.

SOFTBALL

Daniel Boone at Spring-Ford, 11 a.m.

BOYS LACROSSE

Perkiomen Valley at Boyertown, 11 a.m.

Join the Conversation